۲۰ آبان ۱۳۹۷

۳ روش برای خواندن ذهن مشتری

۳ روش برای خواندن ذهن مشتری

اگر شما یک کسب و کار آنلاین داشته باشید، یکی از مسئله های مهمی که باید بدانید این است که چگونه می توانید ذهن مشتری خود را بخوانید. بسیاز مهم است که بدانید مشتری شما واقعا چه می خواهد؛ او را درک کنید و چیزی را که می خواهد را در اختیار او قرار دهید. اگر شما بتوانید به خوبی با مشتری خود در اتباط باشید، یک ذهنیت خوب از خود در ذهن مشتری ایجاد می کنید و او را کم کم تبدیل به مشتری دائمی خود می کنید؛ پس به نحوه ارتباط و برخورد خود با مشتری توجه کنید. در این مقاله از رخته، ۳ روش برای خواندن ذهن مشتری را برای شما بیان می کنیم.

۱- مخاطب هدف خود را بشناسید

این روش مهمترین روش از ۳ روش برای خواندن ذهن مشتری است. در اولین مرحله شما باید بدانید محصول یا خدماتی که ارائه می دهید برای چه کسی و مختص به کدام قشر جامعه است. بدانید بیشترین مشتریانی که از خدمات یا محصول های شما استفاده می کنند در چه رده سنی هستند. سعی کنید با هر کس مناسب با سن خود حرف بزنید؛ برای مثال با افراد نوجوان با لحنی دوستانه صحبت کنید و با افراد میان سال به طرز محترمانه ای برخورد کنید.

خلق و خوی مشتری خود را بدانید. بدانید او با چه کسانی با چه نوع رفتاری راحت تر است. میتوانید برای اینکه درباره افراد بدانید آن ها را در صفحات مجازی مانند اینستاگرام دنبال کنید. همچنین خواندن کتاب های روانشناسی به شما در شناخت مشتری خود، کمک شایانی می کند.

بدانید مشتری به چه چیزی در خرید محصول اهمیت می دهد؛ ممکن است این اهمیت، به پول باشد یا به کیفیت و … . برای مثال اگر شما فروشنده خودرو هستید و مشتری شما در اولین خودرویی که به او نشان می دهید، سریعا رو صندلی آن میشیند و لم می دهد و …، شما باید بدانید که این مشتری دنبال یک خودرو زیبا یا سریع نیست! او دنبال یک خودرو راحت است. پس به او خودروهایی را نشان دهید که راحت هستند.

مخاطب هدف خود را بشناسید

۲- یک نقشه کلی از محصولات و خدمات خود داشته باشید

سعی کنید همیشه یک نقشه یکپارچه و کلی از خدمات و محصول هایی که ارائه می دهید داشته باشید. این باعث می شود مشتری در مواحه با آن نقشه (که البته نه صرفا حتما نقشه! میتواند یک متن یا جدول هم باشد) قسمت هایی که دوست دارد را بشناسد و شما میتوایند از روی واکنش مشتریتان به هر قسمت از خدماتتان، علاقه ها و معیار های او را بدانید.

یک نقشه یک پارچه و کلی از محصولات و خدمات خود داشته باشید

۳- خودتان را جای مشتری بگذارید

اکنون بهترین کار برای برسی پروسه و فرایندی که مشتری در طی آن به محصول یا خواسته خود میرسد، این است که شما خود را جای مشتری بگذارید. فکر کتید کدام قسمت از این فرایند مشتری را اذیت می کند؛ کدام قسمت باید اصلاح شود و … . شما با این کار می توانید مشتری خود را به راحترین شیوه ممکن یاری کنید.

بخوانید : عوامل شکست استارت آپ

همچنین باید گفت هر وقت مشتری شروع به حرف زدن یا اظهار نظر درباره محصولی می کند، به خوبی گوش فرا دهید. نظرات آن ها می تواند در نزدیکی و کمک به راحتی مشتریانتان کمک کند.

۳- خودتان را جای مشتری بگذارید

نتیجه گیری: ما خلاصه ای از ۳ روش برای خواندن ذهن مشتری را برای شما به طور ساده برای شما در این مقاله بیان کردیم. هر کسب و کار وابسته به مشتریانش است. شما باید بهترین تجربه ها را برای مشتری خود رقم بزنید تا نام کسب و کارتان روانه زبان مشتریان شود. و در نهایت به قول هنری فورد (کارآفرین آمریکایی) که درباره اهمیت مشتری می گوید: این کارفرما نیست که حقوق ها را پرداخت می کند. کارفرمایان فقط پول را دست به دست می کنند. این مشتریان هستند که حقوق ها را پرداخت می کنند.


دیدگاه خود بنویسید


  • لطفا آدرس ایمیل خود را به درستی وارد نمایید ، پس از پاسخ به دیدگاهتان ایمیل ارسال خواهد شد.