۱۰ آبان ۱۳۹۷

۱۰ فونت فارسی برتر برای وب

۱۰ فونت برتر فارسی برای وب

وقتی برای اولین بار اینترنت روی کار آمد، وبسایت ها بسیار بی روح و خشک بودند؛ ولی با گسترش این حوزه و موثر تر شدن زبان هایی مثل css، دنیای اینترنت رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت و در این جهان رنگارنگ، فونت ها نقش مهمی را ایفا می کنند؛ فونت های زیبا تر چشم های کاربر نوازش می دهند، پس فونت خوب تاثیر زیادی بر کاربر و جذب آن دارد. در این مقاله از رخته ۱۰ فونت فارسی برتر برای وب را معرفی می کنیم تا با کاربرانتان رابطه عمیق تری داشته باشید.

۱- فونت فارسی ایران سنس

فونت ایران سنس پر طرفدارترین فونت فارسی برای وب است که در واقع رخته هم از فونت ایران سنس استفاده می کند! این فونت در سال ۱۳۹۴ توسط مسلم ابراهیمی ساخته شد و هم اکنون هم در حال توسعه است. آخرین ورژن ایران سنس، ورژن ۵ آن است.

از مهم ترین دلایل محبوبیت ایران سنس می توان به خوانایی و وضوح بالای متن در آن اشاره کرد. این فونت دارای ۶ وزن مختلف است که در وزن های مختلف ضخامت فونت کم و زیاد می شود. قیمت این فونت ۳۸ هزار تومان است که نسبت به زیبایی آن، مقرون به صرفه به نظر می رسد.

۲- فونت فارسی ایران یکان

فونت ایران یکان، فونتی دیگر از مسلم ابراهیمی است که در سال ۱۳۹۵ منتشر شد. این فونت هم طرفداران خود را دارد؛ اما اخیرا به دلیل بروزرسانی دیر هنگام آن، مشکلات زیادی دارد. ایران یکان ۳ وزن مختلف لایت، نرمال و بولد دارد و قیمت آن مانند ایران سنس، ۳۸ هزار تومان است.

۳- فونت فارسی وزیر

اگر دنبال یک فونت زیبا و رایگان هستید، وزیر می تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. این فونت توسط صابر راستی کردار ساخته و توسعه داده می شود. آخرین نسخه این فونت، نسخه ۱۸ آن است. وزیر داری ۵ وزن است.

۴- فونت فارسی ایران سنس دست نویس

این فونت اثری دیگر از مسلم ابراهیمی است که در سال ۹۷ منتشر شد. این فونت از محبوب ترین فونت های گرافیست ها است. ایران سنس دست نویس داری ۳ وزن لایت، نرمال و بولد است و مانند سایر فونت های مسلم ابراهیمی ۳۸ هزار تومان قیمت دارد. آخرین نسخه این فونت، نسخه ۱.۲ است.

۵- فونت فارسی نستعلیق

این فونت نام آشنا از فونت های قدیمی و کلاسیک زبان فارسی است که در تایپوگرافی و گرافیک کاربرد فراوانی دارد. نستعلیق، فونتی رایگان است که در سال ۱۳۹۱ تسط شرکت داده ورزان هامون ساخته شد.

۶- فونت فارسی لیلا

فونت لیلا فونت دست نویسی است که می توان گفت بهترین فونت دست نویس فارسی است! این فونت در سال ۱۳۹۳ توسط رضا بختیاری فرد منتشر شده است. این فونت هم مانند بیشتر دیگر فونت ها ۳ وزن لایت، ترمال و بولد دارد. قیمت این فونت کمی غیر منطقی به نظر می رسد؛ برای خرید هر کدام از وزن های این فونت شما باید ۵۰ هزار تومان بپردازید و اگر پک کامل آن را می خواهی، برای شما ۱۵۰ هزار تومان آب می خورد!

۷- فونت فارسی سوفی

فونت سوفی یک فونت زیبا و خلاقانه است که براساس فونت ثلث ساخته شده است. سوفی توسط آیدین وفاداری ساخته شده است. بیشترین کاربرد این فونت در گرافیک و تایپوگرافی است؛ از بزرگترین مشکلات این فونت این است که فقط یک وزن دارد و فاقد نسخه موبابل هم است! اگر این سوفی را می خواهید باید ۵۰ هزار تومان برای آن بپردازید.

۸- فونت فارسی نازنین

نازنین، فونت رایگانی است که توسط برنا رایانه ساخته شده است. این فونت بسیار در کتاب ها و مجلات رایج است. نازنین ۲ وزن نرمال و بولد دارد و فاقد نسخه موبایل است.

۹- فونت فارسی انتظار

فونت انتظار از مناسب ترین فونت ها برای تیتر مقالات و نمونه هایی مانند این است. انتظار را می توانید در بنر ها و پلاکارد های بسیاری مشاهده کنید. این فونت رایگان در سال ۱۳۹۰ توسط مرکز جمع آوری و نشر پیشنهادات فرهنگی ساخته شد. این فونت هم مثل بیشتر فونت های تیتر، دارای نسخه موبایل نمی باشد.

۱۰- فونت فارسی تیتر

فونت تیتر هم از محبوب ترین فونت ها برای تیتر روزنامه ها و کتاب هاست. این فونت یک وزن دارد و فاقد نسخه موبایل است. فونت تیتر توسط حمید نوروزی ساخته شده است و رایگان است.


دیدگاه خود بنویسید


  • لطفا آدرس ایمیل خود را به درستی وارد نمایید ، پس از پاسخ به دیدگاهتان ایمیل ارسال خواهد شد.